Är medveten om att jag lyst med min frånvaro under denna vecka, inte helt kanske, men får nog skämmas lite. Har varit så oerhört trött och efter en veckas intensivt och roligt jobb är jag nu hemma med ordentlig förkylning, ett bultande huvud, sjuk hals och stegring. Men när jag är sjuk brukar inspirationen komma, så håll nu tummarna för det iallafall, annars har jag en hel del inlägg på lager som jag ska färdigställa åt er i morgon, bland annat en kärleksförklaring och en före-efter bild på mitt senaste målar-alster –
håll utkik!
Haft lyxen att njuta av lite egentid innan jobbet under denna vecka.
Elmer har lärt sig gå med gåvagn!
Kvällsbit en av mina finaste vänner och Elmers fadder, Linnéa.
Min lilla busunge med det uuuunderbaraste flinet!
Sursskorpspanerad gös gjord av undertecknad. Ni kan ju gissa om jag var stolt över mig själv igår kväll när jag serverade detta!
Ett dopp i det blå på Hästöskatan där min morfar har villa. Min moster Anette fick agera badtant. Kallt och superhärligt, tyckte Elmer.
Misstänksam liten typ som fått testa något nytt – babyriskakor.
Ordentligt snuvig liten tröttis på villan.
Gameday med Rö-Ve Pimuna! Vann en, förlorade en.
… och så övar vi oss på att säga STOP, eller kanske främst, lär oss innebörden av själva ordet. Ibland är det ju så svårt att motstå frestelserna!
Monterat ihop en teepee, samt funderat lite kring inredning i Elmers rum som just nu ser ut som en krigszon efter installation av nya skåp.